Follow Us To Get More New Updates

Thursday, May 2, 2019

Mixtures-and-Alligations, MCQ (Free PDF)


File Size: 252 Kb

Content Covered:-
1. A container contains 40 litres of milk. From this container 4 litres of milk was taken out and replaced by water. This process was repeated further two times. How much milk is now contained by the container?
A. 26 litres
B. 29.16 litres
C. 28 litres
D. 28.2 litres
Answer : Option B

2. Tea worth Rs. 126 per kg and Rs. 135 per kg are mixed with a third variety of tea in the ratio 1 : 1 : 2. If the mixture is worth Rs. 153 per kg, what is the price of the third variety per kg ?
A. Rs.182.50
B. Rs.170.5
C. Rs.175.50
D. Rs.180
Answer : Option C

3. A milk vendor has 2 cans of milk. The first contains 25% water and the rest milk. The second contains 50% water. How much milk should he mix from each of the containers so as to get 12 litres
of milk such that the ratio of water to milk is 3 : 5?
A. 5litres, 7 litres
B. 7litres, 4 litres
C. 6litres, 6 litres
D. 4litres, 8 litres
Answer : Option C

4. Two vessels A and B contain spirit and water in the ratio 5 : 2 and 7 : 6 respectively. Find the ratio in which these mixture be mixed to obtain a new mixture in vessel C containing spirit and water in the ration 8 : 5 ?
A. 3: 4
B. 4 : 3
C. 9 : 7
D. 7 : 9
Answer : Option D

5. The cost of Type 1 material is Rs. 15 per kg and Type 2 material is Rs.20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then what is the price per kg of the mixed variety of material?
A. Rs. 19
B. Rs. 16
C. Rs. 18
D. Rs. 17
Answer : Option C

Click Billow Download Link To Read More Questions





Download Link-1

You May Also Like These E-Books:-

No comments:

Post a Comment